1. Vyučovací hodina
Její typ, druh organizační formy.
2. Cíl vyučovací hodiny
Jeho adekvátnost, formulace (v jazyce žákova výkonu a se zaměřením na změny a zdokonalení, kterých se má v hodině dosáhnout), práce učitele s cílem v průběhu hodiny, využití cíle při závěrečném hodnocení hodiny a posuzování výsledků výuky v hodině.
3. Organizace vyučovací hodiny
Zahájení a ukončení, kontrola úkolů, organizace zkoušení, časové proporce atd.
Racionálnost organizace, využití vyučovacího času.
4. Průběh vyučovací hodiny
Vyučovací fáze podle typu hodiny.
5. Obsah-metodické zvládnutí učiva
- rozsah,
- srozumitelnost,
- logická struktura, provázanost,
- náročnost,
- zajímavost.
6. Použité metody a postupy
Promyšlený systém metod a metodický postup z hlediska jejich účinnosti.
7. Využití pomůcek
Tradiční a moderní didaktická technika, odezva na použitou techniku ve třídě, druh a zastoupení výukových videoprogramů či počítačových výukových programů.
Předmětové pomůcky (skutečné látky, modely), obrazové pomůcky, demonstrační pokus.
8. Styl učitelovy práce:
- verbální, neverbální komunikace se žáky,
- motivování žáků ve vyučování,
- způsob řízení, diagnostikování, uplatňování individuálního přístupu, práce s nadanými žáky,
- celková charakteristika stylu učitelovy práce.
9. Činnosti žáků
Popis a analýza vzhledem k cíli, obsahu:
- celková úroveň žákovské aktivity a její kvalita,
- zájem o poznávání a učení,
- úroveň jejich vědomostí a dovedností,
- úroveň myšlení a speciálních schopností,
- stupeň samostatnosti,
- motivovanost,
- úroveň vyjadřování,
- pracovní nasazení.
10. Hodnocení a klasifikace
Způsob a kriteria hodnocení, využití různých vztahových norem atd.
11. Klima ve třídě
Komunikační atmosféra, otevřenost, vstřícnost, podněcující, stimulující sociální prostředí, kázeň ve třídě, tendence spolupracovat a vzájemně si pomáhat, respektování psychohygienických pravidel (přestávky, změny v činnosti, adekvátní tempo práce).
12. Prostředí výuky
Připravenost, estetičnost, pořádek, účelnost uspořádání a celkový vzhled třídy.
Světelné, teplotní a hygienické podmínky ve třídě.