Fiat lux! Luminiscence eskulinu z kaštanu
Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), lidově kaštan, je okrasný strom běžně rostoucí v alejích a parcích České republiky. Využívá se v přírodní medicíně k léčbě křečových žil, hemoroidů, snižuje svědění při ekzému a urychluje vstřebávání modřin. Všechny tyto účinky způsobuje velmi zajímavá látka přítomná v kůře stromu – eskulin. Tato látka je sekundárním metabolitem ve všech kaštanech rodu Aesculus, podle kterého byla pojmenována, ale největší obsah (až 40 mg/g kůry) má právě nejběžnější kaštan pěstovaný u nás. Eskulin je glykosid skládající se z eskuletinu s kumarinovým skeletem vázaného na glukózu (Obr. 1). Je to bílá pevná látka, která ve formě vodného roztoku vykazuje při UV osvětlení silnou modrou fluorescenci. A právě tato vlastnost se dá jednoduše využít pro krásný demonstrační pokus.
Pomůcky
větvička z kaštanu, kádinka s vodou, nůž, UV baterka
Postup
Z kaštanové větvičky seřízneme podélně proužky hnědé kůry. Seříznuté části větvičky při osvětlení UV baterkou po obvodu řezu vykazují silnou modrou fluorescenci (Obr. 2). Proužky kůry i ořezanou větvičku hodíme pod UV osvětlením do kádinky s vodou. Pozorujeme silnou fluorescenci eskulinu rozpouštějícího se do vody (Obr. 3).
Tipy a triky
- Kádinka nebo jiná skleněná nádoba nesmí sama pod UV fluoreskovat – vyzkoušet před samotným experimentem.
- Použít se dá jakýkoliv zdroj UV záření, např. lampička na kontrolu bankovek nebo UV lampa na umělé nehty. Nejlepší je ale použít UV baterku s kvalitním filtrem viditelného světla, např. typ Convoy S2 z AliExpressu za necelých 20 $.
3D-periodická tabulka s elektronegativitou
Elektronegativita je základní veličinou vyjadřující afinitu atomů prvků k valenčním elektronům. Při výuce chemie se s ní seznamují už žáci na ZŠ a naučí se jí využívat pro posouzení polarity chemické vazby. Na střední a vysoké škole pak přibydou trendy elektronegativity v rámci periodické tabulky. A protože platí, že vždycky je lepší graf, než tabulka s čísly, nabízíme zdrojový soubor pro vytvoření takového sloupcového grafu na 3D-tiskárně.
Pokud 3D-tiskárnu nemáte, můžete využít prostorové zobrazení takovéto formy periodické tabulky, se kterým je možné po vložení do PowerPointové prezentace otáčet. Navíc je přidána barevná škála vyjadřující růst elektronegativity od zelené přes žlutou po červenou. Na první pohled je pak vidět, že elektronegativita obecně stoupá od kovů k nekovům, proč jsou vzácné plyny skutečně inertní, nebo že kovem s nejvyšší elektronegativitou je trochu překvapivě zlato.